כיצד מטפלים במקרה של בטון במערכת הביוב ובמרזבים?

סתימה בביוב

על מנת למנוע מצבים של קריסה, יש לתחזק באופן שוטף את מערכת הביוב. מה שכן, גם במקרים בהם מבוצעת תחזוקה נכונה, עדיין יכולים להיות תזוזות טבעיות של האדמה שיכולות לגרום לשבירה של צינורות הביוב או עיוותים בצינורות הללו וכך נוצרות סתימות במערכת. במצב כזה, יש צורך בתיקון של מערכת הביוב. אגב, כאן נציין שסתימות במערכת הביוב, יכולות גם להיות כתוצאה ממקרים בהם חודר בטון לתוך המערכת. 

בטון במערכת הביוב – איך זה קורה?

כאשר מבוצע פרויקט של שיפוץ דירה או בניית בית, יש מצבים בהם יש חדירה של שברי בטון לתוך מערכת הביוב. אותם שברי בטון עושים בלאגן גדול במערכת הביוב. הרי מדובר על גופים זרים שיש להם נפח ומשקל ומה שקורה הוא שנוצרים סדקים, נקבים, שבירות וגם עיוותים של חלקים מסוימים המרכיבים את מערכת הביוב. כאן גם נציין דבר חשוב, צינורות המרכיבים את מערכת הביוב הביתית עשויים מפלסטיק ולא מבטון. אגב, במידה ומדובר על מערכות ביוב ראשיות, הצינורות בה עשויים מבטון. כאשר יש בטון בצנרת, יש לסלק אותו וכמה שיותר מהר ומדוע? כי אותו בטון מתקשה ויכול לגרום לאיטום המערכת באופן חלקי או מלאי. תיקון מערכת הביוב יבוצע בהתאם לחומרת הבעיה. אנשי המקצוע שיש להם ידע רב בתחום וניסיון של שנים, יחליטו באיזה שיטה לטפל בבטון, כלומר האם באמצעות ניסור הבטון או האם באמצעות ריסוק הבטון. 

מה זה בעצם ניסור בטון?

כפי שהוזכר קודם לכן, בטון אינו רצוי במערכת הביוב. במידה ויש בטון במערכת, משתמשים בשיטה פופולארית ויעילה שבאמצעותה ניתן להסיר אותו והיא ניסור בטון. התהליך מבוצע על ידי שימוש במצלמות ביוב ומכשור מיוחד ומשוכלל שמסוגל לפורר את הבטון לפירורים דקים הנשטפים במים המסולקים מתוך המערכת החוצה.

בטון במרזבים

עם מרזבים אפשר לנקז בצורה יעילה וטובה את מי הגשמים מהגגות והמרפסות וכמו כן למנוע הצטברות של מים עומדים (מה שעשוי להזיק למבנה עצמו). אחת מבין הבעיות השכיחות היא בעיה של הצטברות בטון במרזבים. הבעיה אופיינית בעיקר למבנים חדשים או מבנים שעוברים שיפוץ. מה שקורה בפועל הוא שכאשר מבוצע פרויקט בנייה או שיפוץ, יש חומרי בניין שנשפכים לתוך המרזבים. אחד מהם הוא הבטון. המשמעות של בטון במרזבים היא פגיעה בתהליך ניקוז מי הגשמים. 

איך מסלקים את הבטון מהמרזבים?

אנשי המקצוע משתמשים ברובוט מיוחד שמסוגל לרסק את הבטון שהצטבר במרזבים מבלי לגרום נזק למרזב או לצנרת הביוב. לרובוט יש ראש מתכת המסתובב במהירות גבוהה והוא מיישף את הבטון, מרסק אותו וכאשר זה הופך לאבקה, הוא נשטף החוצה מהמערכת. כך אפשר לשמור על התקינות של המרזבים או הצינורות שבהם הצטבר הבטון שעבר תהליך ריסוק.

מאמרים נוספים בנושא