איך הורסים בניינים במסגרת תמ"א 38?

איך הורסים בניינים במסגרת תמא 38

המטרה העיקרית של תמ"א 38 היא להבטיח את חיזוק המבנים הישנים בפני רעידות אדמה, אבל אין ספק שיש לתמ"א 38 יתרון נוסף: היא מאפשרת בנייה מחדש של יחידות דיור ברמה גבוהה הרבה יותר, מה שמשפיע על איכות החיים של הדיירים, ועל ערך הנכסים שלהם. 

בואו נבין איך התהליך הזה עובד, ומה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך.

לפני הכל – היתרונות המרכזיים

לפני שנצלול אל תהליך העבודה, נדגיש כי תוכנית תמ"א מספקת שורה של יתרונות. הזכרנו את הדירה החדשה, אבל למעשה מדובר ביותר מאשר שיפוץ קוסמטי לנכס קיים. למעשה, יחידות הדיור הנבנות במסגרת תוכנית המתאר נהנות מתשתית חדישה ואיכותית הרבה יותר. הנה כמה מהשדרוגים המרכזיים:

  • ממ"ד בכל דירה
  • התקנת מעלית 
  • חניה תת קרקעית
  • הרחבה של הנכס הקיים

כל זאת בנוסף להשגת המטרה העיקרית, והיא חיזוק המבנה כך שיוכל להתמודד בצורה טובה הרבה יותר במקרה של רעידת אדמה.

מתחילים להרוס – השלב הראשון של התוכנית

לפני תחילת העבודות יש כמובן צורך בקבלת אישורים מתאימים. לצורך קבלת האישורים יש להכין תוכנית אדריכלית מפורטת, הכוללת את תכנון הדירות, את השטחים הציבוריים ואת התשתיות. לאחר שיתקבלו אישורים מהרשויות ומגופים אחרים, ניתן להתקדם לשלב הבא, והוא פינוי של הדיירים. 

הפינוי מתבצע במימון של היזם. כל אחד מהדיירים יכול לבחור את מקום המגורים החלופי שלו, והיזם יממן את דמי השכירות במשך תקופת העבודות. חשוב לוודא כי נחתמים הסכמים משפטיים המספקים הגנה מלאה וכוללים את כל התנאים הקשורים הן בפינוי – והן בחזרה לדירות החדשות.

מכינים את האתר – השלב השני

לאחר שהבניין פונה מדיירים, ניתן לבצע עבודות הכנה. בשלב זה ינותקו התשתיות השונות, לרבות תשתיות מים, חשמל, גז וביוב. בנוסף יבוצעו בדיקות סביבתיות לאיתור חומרים מסוכנים שיש לטפל בהם. ההכנות הן בהחלט קריטיות כדי למנוע נזקים ותאונות אפשריות, ולהבטיח הריסה מקצועית שתאפשר בנייה מחדש של המבנה.

הורסים את הבניין – השלב השלישי

אחרי ההכנות הגיע הזמן להתחיל במלאכת ההריסה של הבניין, ובשלב זה נכנסת לתמונה חברת ניסור בטון מקצועית. תפקידה של החברה להרוס חלקים מהמבנה הישן כדי לאפשר את המשך העבודה. זהו למעשה פירוק מבוקר שנועד למנוע נזקים פוטנציאליים למבנים סמוכים ולתשתיות. לצורך כך יש להשתמש בכלים כבדים שנועדו למטרה זו בדיוק, ולכן חשוב כי העבודה תתבצע על ידי חברה מקצועית בלבד.

חשוב להדגיש כי לאחר ההריסה, ולפני תחילת הבנייה, יש לבצע פינוי מסודר של פסולת בניין. מאחר ומדובר בכמויות גדולות מאוד של פסולת, יש חשיבות רבה להשכרת מכולה מתאימה וכן נדרש פינוי מכולות אשפה באופן בטוח לאתרים המורשים.

מתחילים לבנות מחדש – השלב האחרון

אם שלושת השלבים הראשונים היו רק ההכנה לקראת הדבר האמיתי, הרי שעכשיו הקסם מתרחש. בשלב הבנייה מחדש מוקמות התשתיות הדרושות (מים, חשמל, גז וביוב) והבנייה נעשית על פי כל התקנים הדרושים. רק לאחר השלמת העבודה וקבלת כל האישורים המתאימים, ניתן לבצע אכלוס מחדש, ולהחזיר את הדיירים אל הדירות המחודשות.

שדרוג משמעותי

נכון, הריסת מבנים במסגרת תמ"א 38 היא תהליך מורכב ומאתגר, המחייב הקפדה על עבודה נכונה, תכנון מדויק ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה. אלא שלפרויקטים מהסוג הזה יש יתרונות רבים. הם משדרגים את איכות החיים ומבטיחים חוזק ויציבות גם בפני רעידות אדמה, וזה שילוב מנצח.

אם אתם מחפשים קבלן הריסות מומלץ לפרויקט תמ"א 38, דברו איתנו ונשמח לעזור.

מאמרים נוספים בנושא
התקנת חלון לגג רעפים בעזרת ניסור בטון
התקנת חלון לגג רעפים בבית

חלון גג (סקיילייט) יכול להוסיף אור ואווירה נפלאה בכל הבית, אך יש דברים שחשוב לדעת לפני שאתם מתחילים. במאמר זה, נעקוב אחר כל השלבים והגורמים

קרא עוד »

באים עד אליכם להצעת מחיר מדויקת
בחינם וללא התחייבות! קבענו?

השאירו פרטים או חייגו אלינו למספר 077-2313-009