קיר בטון חשוף – לעיצוב החלל במראה מתוחכם וייחודי 

קיר בטון חשוף

קיר בטון חשוף הוא אלמנט עיצובי מבוקש, שזוכה לפופולריות גדולה באדריכלות ובעיצוב פנים עכשוויים. קיר בטון חשוף הוא קיר שנשאר ללא טייח, צבע או ציפוי וחיפוי אחר, כך שהמראה של החומר נשאר, מייצר אסתטיקה תעשייתית ומתוחכמת ומושך תשומת לב.

קיר בטון חשוף במשרד

הטרנד התחיל בעצם עם סגנון הברוטליזם, ששלט במחצית השניה של המאה ה-20. את המושג "בטון חשוף" או "בטון גולמי" תבע האדריכל הצרפתי המשפיע לה קורבוזיה

גם בישראל ניתן לראות מבנים שנבנו בסגנון ברוטליסטי, כמו בניין העירייה של תל אביב, תיאטרון ירושלים, מבנה המאיץ על שם קופלר במכון ויצמן למדע, בית ההבראה מבטחים בזכרון יעקב, מלון הילטון תל אביב, כיכר לבנה בפארק וולפסון ועוד.

בשנים האחרונות, הטרנד של הבטון החשוף נעשה מבוקש מאד גם בעיצוב של מבנים פרטיים, וגם בעיצוב של משרדים. 

למה כל כך הרבה אנשים בוחרים ללכת על בטון חשוף כאלמנט עיצובי מוביל בפרויקטים, ולמה גם לכם כדאי? כל התשובות במאמר שלפניכם!

יתרונות קיר בטון חשוף

מה היתרונות של קיר בטון חשוף כאלמנט בעיצוב?

אסתטיקה תעשייתית ומעניינת

המראה הגולמי של הבטון מייצר אסתטיקה עכשווית ייחודית, התורמת לאופי ולייחוד של המבנה, ומוסיף עניין לחלל.

מתאים לסגנונות שונים

את קירות הבטון החשוף ניתן לשלב במגוון סגנונות עיצוב ואדריכלות, מתעשייתי ומינימליסטי, ועד עיצוב באווירה כפרית חמה ונעימה. 

משתלב טוב עם חומרים נוספים 

בטון משתלב בעיצוב עם מגוון חומרים: עץ, זכוכית, פלדה וטקסטיל. 

קיר בטון חשוף בשירותים

עמידות

קירות בטון חשופים הם לא רק יפים – הם גם בחירה נכונה מבחינת תחזוקה. הם יכולים לעמוד בפני בלאי ונזקים כמו שקיעות ושריטות, מה שהופך אותם למתאימים לאזורים עם תנועה רבה. 

תחזוקה נמוכה

התחזוקה של קירות בטון חשופים היא נמוכה. למשל, אין צורך בצביעה חוזרת של הקירות, היות שהם לא צבועים מלכתחילה. כדי לשמור על המראה של הקיר רענן ומטופל, מספיק ניקוי שגרתי ואיטום לעתים רחוקות. 

אקוסטיקה טובה

קירות בטון חשוף סופגים רעש טוב יחסית, ויכולים להפחית את רמות הרעש בתוך החלל. 

קיימות

תוחלת החיים הארוכה של קירות הבטון מפחיתה את הצורך בהחלפות תכופות, ומהווה בחירה יותר אקולוגית מבחינת איכות הסביבה.

בטוח יעניין אתכם גם:

איפה מומלץ למקם קירות מבטון חשוף

איפה מומלץ למקם קירות מבטון חשוף?

אחד היתרונות של קיר בטון חשוף כאלמנט בעיצוב החלל, הוא שאפשר לשחק עם המיקום שלו די בחופשיות. הוא יכול להיות מוצב במטבח ופינת אוכל ליצירת מראה נועז ועכשווי. 

  • במשרד הביתי, קיר בטון חשוף יכול לספק רקע נקי ומינימליסטי לאווירה פרודוקטיבית נטולת הפרעות. 
  • בחדר הרחצה, קיר בטון חשוף יכול ליצור אווירה של ספא, ועם איטום נכון הוא יהיה עמיד מאד בפני הלחות. 
  • בחללי קמעונאות, מסחר, בתי קפה ומסעדות, קירות בטון חשופים יכולים ליצור אווירה טרנדית, ולהדגיש את הסחורה. 
  • בכניסה או בלובי, קיר בטון חשוף יכול להשתלב גם עם אלמנטים עיצוביים אחרים כמו תאורה ויצירות אמנות. 
  • ניתן לשלב בטון חשוף גם בחלקים חיצוניים של מבנים, ליצירת רושם ועניין.

האם ניתן לבנות קיר בטון חשוף בסלון?

אפשר ואף מומלץ לבנות קיר בטון חשוף בסלון, כדי לשדר אווירה מעניינת בחלל, שלוקחת בחשבון את העיצוב והנראות שלו. קיר בטון חשוף במרחב כמו הסלון, שמתארחים בו אנשים, הוא בחירה נהדרת כדי ליצור רושם. 

האם לקיר בטון חשוף יש חסרונות?

קיר בטון חשוף הוא בחירה מעולה שדורשת תחזוקה מועטה. יחד עם זאת, כאשר מתקינים קיר בטון חשוף, יש לקחת בחשבון מראש מספר שיקולים: 

  1. הראשון הוא גמישות עיצובית מוגבלת: שינויים בנראות הבטון, כמו שינוי של צבע, מאתגר לבצע לאחר ההתקנה, ומומלץ לקחת אותם בחשבון לפני הביצוע. 
  2. בניגוד לקיר גבס או עץ, ביצוע שינויים בקיר בטון כמו ניסור קיר בטון, הינם מורכבים ויקרים בהרבה. כך שאם תרצו לבצע שינויים במרחב בעתיד, ליצור חלל פתוח, או כל שינוי משמעותי אחר, תצטרכו לבצע שיפוץ די רציני.
  3. שיקול נוסף הוא בידוד מוגבל, שבתכנון לא מיטבי של החלל, יכול להתאים פחות בתנאי מזג אוויר מסוימים, בעיקר חם מאד או קר מאד. 
  4. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שהבטון הוא נקבובי – ולכן יש לאטום אותו כדי שלא יצבור לחות ואבק.
קיר בטון חשוף במטבח

איך בונים קיר בטון חשוף?

אלה השלבים לבנייה של קיר בטון חשוף שיעשה לכם את העיצוב של הפרויקט:

1: הכנת המשטח

אם אתם מתחילים פרויקט בנייה חדש, הטפסות (תבניות זמניות) נבנות כדי להגדיר את הצורה והמידות של קיר הבטון. אם אתם מבצעים הסבה לקיר קיים, ההכנה של השטח תכלול ניקוי של הקיר ואולי הסרת כל הגימורים הקיימים, כגון צבע או טפט.

2: תערובת בטון

סוג תערובת הבטון ישפיע על המראה הסופי של קיר הבטון החשוף. התערובת יכולה לכלול תוספים מיוחדים, כמו אגרגטים או פיגמנטים כדי להשיג צבע ומרקם רצויים.

3: יציקת הבטון

לתוך הטפסות יוצקים בטון טרי וממלאים לעובי הרצוי. חשוב לוודא שהבטון נדחס כראוי כדי לסלק בועות אוויר ולהשיג משטח צפוף.

4: אשפרה

יש לתת לבטון להתייבש למשך מינימום שבעה ימים. אשפרה נכונה מסייעת במניעת סדקים ומבטיחה שהבטון מגיע למלוא חוזקו. לאחר אשפרה, מסירים את הטפסות בזהירות וחושפים את משטח הבטון. 

5: טיפול בפני השטח

להשגת המרקם והגימור הרצויים, ניתן לטפל במשטח הבטון החשוף בשיטות שונות, כמו למשל התזת חול, ליטוש, תחריט חומצה, קרצוף שמייצר מראה מוברש יותר, ועוד.

6: איטום

לרוב ייעשה שימוש בסילר בטון. סילר יכול להוסיף ברק או לשפר את הצבע הטבעי של הבטון, וגם לעזור במניעה של חדירת לחות וכתמים לבטון.

7: ואחרון חביב – תחזוקה

קירות בטון חשופים דורשים תחזוקה תקופתית, לרבות ניקוי ואיטום מחדש, כדי לשמר את המראה שלהם ולהגן מפני הכתמה. זו לא תחזוקה מטורפת – ועדיין, כדאי להיות מודעים לכך כדי לשמור על הקיר כחדש.

האם ניתן להפוך קיר רגיל לקיר בטון חשוף?

הסבה של קיר רגיל לקיר בטון חשוף היא משימה אפשרית, אף שמעט מורכבת. הפיכת קיר קיים לקיר בטון חשוף צריכה להיעשות על ידי איש מקצוע כדי להגיע לנראות גבוהה ולשמור על איכות מבחינת בידוד של רעש, טמפרטורה, לחות וכתמים. במקרים מסוימים, הפיכת קיר קיים לקיר בטון חשוף עשויה להיות יקרה וכבר עדיף לנסר את הקיר ולבנות במקומו קיר חדש. במקרה כזה, יש צורך לבדוק את ההיתכנות של ניסור הקיר מול מהנדס.

אם אתם רוצים לדעת אם ניתן לשבור קיר אצלכם בבית, צרו איתנו קשר ונשמח לייעץ ולעזור!

שימו לב כי קיימות אלטרנטיבות פשוטות יחסית לביצוע, כמו צביעה המדמה בטון חשוף, בסרטון הבא תראו איך זה נראה בפועל:

טיפ קטן לפני תחילת הפרויקט 

במידה ובקיר הבטון החשוף אמורים להיות חלונות או דלתות, חשוב להיות מודעים לכך בתחילת העבודה כדי להתאים אותם בתוך הבטון. במידה ופספסתם את השלב הזה ואתם מעוניינים לפתוח חלון בקיר בטון, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור!

קיר בטון חשוף בסלון

לסיכום

קירות בטון חשופים הם טרנד עיצובי מוביל ופופולרי שמאפשר לייצר אופי, עניין ותחכום באזורים שונים בחלל, בין אם הוא לשימוש פרטי ובין אם לשימוש מסחרי או ציבורי. הוא קל לתחזוקה, נראה מעולה ומאפשר סגנונות שונים שניתן להטמיע בבטון בשלבי העשייה השונים.

אם אתם מעוניינים לבצע שינויים בקירות בטון בבית או בעסק שלכם, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם חברתנו – 'אפיק ניסור וקידוח בטון'. אנחנו מבינים ניסור בטון, ומבטיחים לכם שירות ברמה הגבוהה ביותר.

מאמרים נוספים בנושא
בטון מוטבע
בטון מוטבע – המדריך המלא

אם אתם אדריכלים, מעצבי פנים, קבלנים שעתידים לבנות מבנה כלשהו, אנשים שעומדים בפני שיפוץ או שדרוג הדירה ומתלבטים לגבי אופציות הריצוף שעומדות בפניכם – הגעתם

קרא עוד »

באים עד אליכם להצעת מחיר מדויקת
בחינם וללא התחייבות! קבענו?

השאירו פרטים או חייגו אלינו למספר 077-2313-009