מה זה בטון? מדריך הבטון המלא!

מה זה בטון? מהם סוגי הבטון הנפוצים בעולם? מהם השימושים הנפוצים בבטון, איך מבצעים ניסור וקידוח בבטון, ועוד כמה עובדות בטון שבטוח לא ידעתם!
מדריך הבטון המלא של אפיק ניסור וקידוח בטון, קריאה מהנה!
מה זה בטון? מדריך הבטון המלא

ברחבי העולם כולו, בטון הוא החומר השני הכי נפוץ בשימוש אחרי מים. זה לא מפתיע, לכל כיוון אליו נביט נראה מבנים מבטון ו/או עם בסיס בטון. החומר החזק והעמיד הזה ממלא תפקיד מהותי בחיים שלנו ומאפשר לנו ליצור מבנים מדהימים ועמידים. 

בואו נכיר את הבטון קצת יותר לעומק.

מה זה בטון?

בטון הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בבנייה, לאחר היציקה שלו הוא מתייבש והופך לחומר קשה, חזק ועמיד, הוא בעצם יוצר מסת חומר בעלת תכונות ואיכות של אבן.
הבטון הנפוץ מורכב מתערובת של צמנט (חומר בסיס מאחד ומדביק), חול, חצץ ומים בפרופורציות ספציפיות. ניתן ליצור את תערובת הבטון באופן ידני לפרויקטים קטנים מאוד ובפרויקטים גדולים מייצרים אותה על ידי מערבל בטון ומשנעים אותה למקום הרצוי בעזרת משאבת בטון.

מרגע היציקה התערובת מתקשה ומתחזקת ועד להתייבשות מוחלטת יחלפו בין שעה ל-10 שעות, תלוי במבנה הצמנטי שלו.

הידעת?

המילה בטון מקורה בצרפתית!
החלקת בטון

מהם סוגי הבטון הקיימים?

קיימות תערובות שונות של בטון לכל אחת איכויות מעט שונות והשימוש בהן ייקבע על פי האיכות הנדרשת במבנה המתוכנן. בסוגי הבטון הנפוצים נמצא את הסוגים הבאים:

בטון רגיל

כמו שהשם רומז, בטון רגיל זהו אחד מסוגי הבטון הנפוצים ביותר, נוכל למצוא אותו במדרכות, סכרים ובמבנים אשר אינם דורשים מידת אלסטיות ויכולת מתיחה. הוא לא מתאים למבנים אשר צריכים לעמוד במתח הנגרם כתוצאה מרעידות אדמה או מחשיפה לרוחות חזקות באופן קבוע.

מרכיביו הם מלט, חול ואגרגט, מעורבבים במים, בדרך כלל ביחס 1:2:4.

בטון מזוין

בטון מזוין הוא בטון אשר לפני או במהלך תהליך היציקה מחדירים לו מוטות או כבלים מפלדה (רלסים), שהופכים אותו לחזק במיוחד. סוג זה של בטון שינה את פני תעשיית הבנייה, הוא נפוץ מאוד בשיטות הבנייה המודרניות והוא מאפשר ליצור מבנים עמידים שיכולים לשאת עומס עצום. נמצא אותו במבנים כמו גשרים וכמובן בממ"דים שלנו.

בטון מוקצף (בטקל)

נקרא גם בטקל (בטון-קל). זהו בטון רגיל המרוכך ומוחלק עם חומר מקציף שיוצר בועות אוויר זעירות בתוכו, הוא הופך לחומר אוורירי ולכן משקלו קל. השילוב עם החומר המקציף הופך אותו לחומר גמיש וקל לעיבוד. הוא מתאים לבידוד תרמי להגנה מפני חום וקור וגם לבידוד אקוסטי. המשקל שלו הפך אותו לחומר שמיש מאוד ליצירת שיפועים בגגות לניקוז איכותי של מי הגשמים למניעת רטיבות ונזילות בתקרה.

בטון טרומי

בטון טרומי הוא בטון שמגיע לאתר הבניה בתור לוחות מוכנים. היציקה שלו נעשית כבר במפעל והוא מאפשר תהליך בנייה יעיל ומהיר יותר, ונדרש פחות כוח אדם. 

בטון לבן

בטון לבן הוא בטון רגיל אשר בתערובת שלו עושים שימוש בחומר צמנטי לבן מסוג פורטלנד במקום צמנט האפור הנפוץ המקבל את צבעו מאפר פחם. הוא נפוץ בשימוש בבניינים מודרניים ובבתי מגורים מעוצבים בשל המראה האלגנטי והיפה שלו. 

בטון מוחלק

בטון מוחלק זוהי טכניקה בה הבטון מוחלק עד לקבלת מראה חלק בעל ברק. לרוב נמצא אותו כמשטח רצפה ובהרבה פעמים מערבבים בו גם פיגמנטים של צבע להשגת רצפה בגוון מיוחד בהתאם לעיצוב. 

מה השימושים הנפוצים של בטון?

השימוש הנפוץ של הבטון הוא עבור בנייה. החוזק והעמידות שלו מתאימים במיוחד ליצירת מבנים חזקים אשר יעמדו בפגעי מזג האוויר והזמן לאורך שנים ארוכות. לכן נמצא אותו בבניינים מכל הסוגים, אפילו בבנייני הזכוכית המודרניים שאנחנו מכירים נמצא את הבטון ביסודות הבניין ובמקומות נוספים כמו המדרגות והקירות. מלבד בניינים, נמצא את הבטון במבנים רבים אשר צריכים להיות חזקים ועמידים כמו גשרים, חומות, מנהרות, סכרים ואפילו צינורות ביוב גדולים. 

איך מייצרים בטון

מה חדש בבטון?

בתקופה המודרנית, הבטון יצא לאור ומחומר שתמיד דואגים להסתיר, הוא הפך לחומר שמעצבים ואדריכלים אוהבים להשתמש בו בעיצוב פנים וחוץ. הטרנד העיצובי של קירות בטון חשוף מוכר כבר לכולנו. אנחנו רואים קירות בטון ללא צבע או ציפוי בחללים רבים, המראה של הבטון החשוף מוסיף אווירה מודרנית, נקייה ויפה לעיצוב.

כמה עובדות מפתיעות על בטון!

  • בטון מתקבע ומתקשה גם מתחת למים!
  • הוא חומר חזק וקשה, אבל לבטון יש גם תכונות אלסטיות.
  • קיימים למעלה מ-2000 סוגי תערובות של בטון.
  • הבטון באמצעותו נבנה סכר הובר בארה"ב, שנפתח ב-1936, עדיין מתייבש!
  • בניית כיפת הבטון הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם היא הפנתיאון ברומא, לפני למעלה מ-2000 שנה!

מה זה ניסור בטון?

ניסור בטון זוהי פעולה הנעשית על ידי מכשירים ייעודיים למטרה, המבצעים חיתוכים ישרים ליצירת פתחים מדוייקים במשטחים הבנויים מבטון כמו קירות, רצפות, תקרות, מדרכות, וכל מבנה שעשוי מבטון.
הפתחים שניתן ליצור בעזרת ניסור בטון מיועדים להתקנת דלתות, חלונות, לפתחים עבור גרם מדרגות ועוד. ניסור בטון מאפשר לנו גם להרוס קירות בטון, לחתוך קרניזים, לפתוח מרפסות שירות, לנסר עמודי בטון ועוד.

ניסור בטון עם מסור יהלום

עם איזה כלים ניתן לבצע ניסור בטון?

הכלים המקצועיים של ניסור בטון הם כלים עוצמתיים ויקרים מאוד. אלו מסורים שמגיעים במגוון גדלים מקטן ועד ענק, וצריך להכיר אותם היטב על מנת לעשות את העבודה בצורה מדויקת מבלי לפגוע במבנה ובהתאם לתוכניות הבנייה או העיצוב.

המסורים המשמשים לניסור בטון הם בעלי להב חזק המצופה בקצוותיו רסיסי יהלומים תעשייתיים, מה שהופך אותם לחזקים במיוחד ומעניק להם את המסוגלות לחדור את הבטון הדחוס והחזק בצורה נקייה. 

מה זה קידוח בטון?

קידוח בטון נעשה כאשר נרצה ליצור בבטון פתחים עגולים מדויקים, השימושים הנפוצים בקידוח בטון הם יצירת תעלות להעברת תשתיות כמו חשמל, תקשורת ואינסטלציה, יצירת פתחים עגולים שימושיים בבית כמו פתח למכונת הכביסה והמייבש, פתח להתקנת מערכות איוורור כמו מזגן, ליצירת חור עבור ארובת הקמין וכדו', וגם נתקלנו כבר פעמים רבות בבקשה לקידוח בטון עבור מטרות עיצוביות בלבד.

מקדח הבטון כמו המסור, מצופה בקצה ברסיסי יהלומים תעשייתיים ומסוגל לחדור את הבטון לעומק.

קידוח בטון עם מקדח יהלום

חשוב לדעת

עבודות ניסור וקידוח הבטון נשמעות כמו עבודות גסות עם חומרים קשים, אבל בעצם אלו עבודות שדורשות הרבה עדינות ודיוק. חשוב מאוד שתהיה היכרות מעמיקה בעבודה עם הכלים העוצמתיים וניסיון בעבודה מול תוכניות עיצוב, שיפוץ ובנייה, על מנת לשמור על בטיחות המבנה והתשתיות. 

אנחנו ב'אפיק ניסור וקידוח בטון' בעלי ניסיון רב בעבודה עם בטון בפרויקטים של שיפוצים ובנייה בכל הגדלים. הצוות שלנו מקצועי ומיומן ואנחנו אוהבים לתת שירות מכל הלב.

אם אתם זקוקים לעבודת ניסור בטון ביהלום או קידוח בבטון, פנו אלינו ותקבלו הצעת מחיר מנצחת.

ניסור וקידוח בטון במחירים הטובים בארץ בהתחייבות
מאמרים נוספים בנושא
בנייה מתועשת - כל מה שחשוב שתדעו
שיטת בנייה מתועשת

היא יעילה וחסכונית, היא מהירה יותר והיא נפוצה היום בישראל, בפרט בפרויקטים גדולים יחסית. אם עדיין לא הכרתם אותה, בואו נכיר את אחת משיטות הבנייה

קרא עוד »
היתר בניה - כל מה שחשוב שתדעו
היתר בניה – המדריך המלא

היתר בניה הוא אישור שמתקבל ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה לטובת ביצוע עבודות של בניה חדשה, הריסות או שינויים בבניה קיימת. במאמר הבא נסביר:  אנחנו

קרא עוד »
בטון שחור
בטון שחור – המדריך המלא

בטון שחור הוא למעשה בטון רגיל, שבתהליך העבודה מוסיפים לו פיגמנט, על מנת להעניק לו את הצבע השחור.  במאמר הבא נדבר על השימושים הנפוצים של

קרא עוד »
חסרונות בנייה רוויה
חסרונות בנייה רוויה

את צמד המילים הזה, בנייה רוויה, אפשר להציג באמצעות אחת משתי הגדרות.  על פי ההגדרה הראשונה, בנייה רוויה מתייחסת לשימוש בחומרים ממוחזרים, במטרה לצמצם את

קרא עוד »

באים עד אליכם להצעת מחיר מדויקת
בחינם וללא התחייבות! קבענו?

השאירו פרטים או חייגו אלינו למספר 077-2313-009