חסרונות בנייה רוויה

את צמד המילים הזה, בנייה רוויה, אפשר להציג באמצעות אחת משתי הגדרות. 

על פי ההגדרה הראשונה, בנייה רוויה מתייחסת לשימוש בחומרים ממוחזרים, במטרה לצמצם את ההשפעה הסביבתית של המבנים. 

ההגדרה הנוספת של בנייה רוויה, והיא המשמעותית במאמר הנוכחי, היא בנייה של מגדלי מגורים המאופיינים בצפיפות גבוהה, כך שעל כל דונם ניתן למצוא כמות גדולה יחסית של יחידות דיור.

כך, למרות שמדובר בפתרון פרקטי לצפיפות האוכלוסין, יש לבנייה רוויה חסרונות, וכדאי להכיר אותם – וגם לדעת איך אפשר להתגבר עליהם.

אם אתם זקוקים לשירותי ניסור בטון במבנים של בנייה רוויה, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לקבל שירות מעולה במחיר הוגן.

ככה נראית הדמיה של בנייה רוויה:

החסרונות של בנייה רוויה

לצד היתרונות שלה, יש לשיטת בנייה רוויה חסרונות שחשוב שתכירו:

מבחינה עירונית – עומס כבד על התשתיות העירוניות

בנייה בצפיפות גבוהה נועדה לספק פתרון מגורים איכותי לאוכלוסייה גדולה יותר, ולצד הזה יש השפעה מובהקת על התשתיות הקיימות. למעשה, היא מפעילה עליהם לחץ ניכר, וכך עלול להיווצר מצב בו מערכות המים, הביוב או החשמל יתמודדו עם עומס גדול, הרבה מעבר ליכולת האמיתית שלהן. 

המשמעות ברורה: כדי שהמערכות יפעלו כסדרן יידרשו שדרוגים מורכבים ותחזוקה יקרה.

תחבורה פרטית

העומס הרב ניכר לא רק בכל הקשור לתשתיות, אלא גם בכבישים. הצפיפות הגבוהה מתבטאת בהיעדר מקומות חניה ונתיבים עמוסים במיוחד, מה שמסביר את הפקקים שכולנו מכירים טוב מדי. דרך אגב, גם התחבורה הציבורית מתקשה להתמודד עם המצוקה הזו, שכן לאוכלוסייה גדולה נדרשת תדירות גבוהה מאוד של אוטובוסים ורכבות.

מערכות ביוב

בשעות מסוימות במהלך היממה ייתכן שיוטל עומס כבד על מערכת הביוב, מה שעלול להוביל לסתימות וכן לאי ספיקה בטיפול בפסולת. גם התחזוקה נדרשת בתכיפות רבה, התיקונים עשויים להיות יקרים, ואת העלויות סביר להניח שהרשות המקומית תגלגל לתושבים. ועוד לא אמרנו מילה על הסיכון הסביבתי הנלווה להצפות הפוטנציאליות.

מערכות חשמל

גם מערכת החשמל מתמודדת עם ביקוש אדיר באזורים הצפופים ביותר, וככל שמספר התושבים רב – כך גדל העומס על המערכת. במציאות זו ייתכנו הפסקות חשמל לא מועטות, מה שישפיע על איכות החיים, וגם על הפעילות העסקית.

מערכות מים

לשיטת בנייה רוויה חסרונות נוספים, למשל בכל הקשור לעומס הרב המוטל על מערכות המים. כאשר הצריכה גדולה מופעל לחץ על מקורות המים הקיימים, המערכות עשויות להתמודד עם שחיקה מהירה, ויכולה להיות השפעה גם לאיכות המים, בשל העומס על מערכות הטיהור.

כמות חניות

כשהצפיפות רבה, מקומות החניה הופכים למשאב נדיר ויקר. המחסור הזה גוזל זמן רב, המושקע בחיפושי חניה. בנוסף, אתם יכולים למצוא את עצמכם נפרדים מסכומי כסף לא מבוטלים מדי חודש על תשלום לחניה.

תחבורה ציבורית

אם הזכרנו קודם את התחבורה הפרטית, ואת הפקקים האדירים, הרי שגם התחבורה הציבורית מושפעת מהבנייה הרוויה, ולמרבה הצער לא מדובר בהשפעה חיובית. גם במקרים בהם קיימים נתיבי תחבורה ציבורית ברור לחלוטין כי נדרשים קווי תחבורה רבים יותר, ובתדירות גבוהה הרבה יותר. במציאות הנוכחית העומס על התחבורה הציבורית משמעותי, וגם תוספת של מספר קווים במהלך היום לא צפויה לספק מענה אמיתי.

גנים ובתי ספר

הורים בוחרים את אזור המגורים בהתאם לצרכי הילדים, ובפרט על פי צרכי החינוך. מצד שני, בנייה רוויה יוצרת עומסים דרמטיים על מערכות החינוך. בתי הספר מתקשים להציע פתרונות מותאמים, וכך הילדים מוצאים עצמם בכיתות גדולות ובתנאים שאינם בהכרח אידיאליים ללמידה. בנוסף ייתכנו תורים ארוכים ברשימות ההמתנה לגנים ולבתי הספר.

פעילויות אחר צהריים

חיסרון בולט נוסף של בנייה רוויה קשור בפעילויות הפנאי של הילדים, שכן מספר הילדים אמנם רב אבל לרוב אין מספיק מסגרות ופעילויות המתאימות לאוכלוסיה הגדולה. כך ייתכן שתתקשו למצוא פעילויות מתאימות לילדים, או מסגרת כלשהיא, באופן כללי.

מרכזי קניות

חובבי הקניות יגלו כי במרכזים המסחריים ובקניונים יהיה קשה למצוא חניה, בחנויות ימתינו תורים ארוכים, ובאופן כללי צפויה חוויה המאופיינת בצפיפות ודוחק. בהנחה שאתם מעדיפים שקט ומרחב כדאי שתכירו את ההשלכות הפוטנציאליות של הבנייה הרוויה.

פארקים

בדומה למרכזי הקניות, גם הפארקים סביר שיתאפיינו בדוחק רב. למעשה, לא רק שיהיה לכם קשה למצוא פיסת דשא פנויה או מתקן לילדים, אלא שתידרש תחזוקה רבה כדי להבטיח שמירה על מראה הפארקים השונים בעיר. יש לכך כמובן השלכות, בעיקר כלכליות.

אפיק ניסור בטון המחירים הטובים בארץ

מבחינת איכות החיים של התושבים

בנוסף להשפעות השליליות שלה על התשתיות ועל המרחבים הציבוריים, כדאי לזכור כי לשיטת בנייה רוויה חסרונות והשפעות שליליות גם על איכות החיים של התושבים בכלל.

בידוד אקוסטי

בשל הקרבה הרבה בין הדיירים ובין המבנים, רמות הרעש גבוהות מאוד. את הקולות אפשר לשמוע מהדירות הסמוכות, דרך המעליות, המרחבים המשותפים וכמובן – הרחוב עצמו. בהיעדר בידוד איכותי סביר להניח שתתמודדו עם רעש לא מבוטל, והוא ישפיע על איכות השינה ואיכות החיים בכלל.

קרבה – הרבה דיירים במבנה אחד

בנייה רוויה מאופיינת בקרבה רבה בין הדיירים, מה שיוצר תחושה של צפיפות ובמידה רבה אף חוסר פרטיות. בחלק מהמקרים ייתכנו גם מתחים הנוצרים בשל הסמיכות הגבוהה לכמות גדולה של אנשים.

הסכנה בבנייה רוויה ליישובים

על אף שהיא אמורה לספק פתרון פרקטי למצוקת הדיור, לבנייה רוויה חסרונות הקשורים במשאבים העומדים לרשות התושבים. הם עשויים לסבול ממחסור במשאבים בסיסיים בגלל ביקוש גבוה מאוד, והתשתיות הקיימות עלולות שלא לעמוד בעומס. 

המשמעות? בעיות תחזוקה ותיקונים בתדירות גבוהה מהרגיל.

הגירה שלילית

כל החסרונות שהזכרנו כאן הם גם בדיוק הנושאים שיכולים להסביר הגירה שלילית, כלומר נטישה של תושבים את האזור. במציאות הזו אפשר להרגיש פגיעה בתחושת הקהילתיות, ואף השפעה על ערך הנכסים עצמם.

איך מתגברים על האתגרים בבנייה רוויה?

אמנם יש לקונספט של בנייה רוויה חסרונות, אבל לאתגרים האלה יש גם פתרונות. תכנון עירוני חכם שמאפשר ניצול יעיל של השטחים הקיימים לעיצוב גינות, או שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לצמצום תהליכי הבניה יכולים לספק מענה.

בנוסף, שימו לב שיש לכם את היכולת להקל על לא מעט אתגרים בעצמכם. שימוש בחומרים שונים או התקנה של חלונות מתאימים הוא צעד שיבטיח לכם בידוד אקוסטי, למשל. אפשר לשדרג גם את מערכות התשתית הקיימות, ולהשתמש בחומרים חדישים שמספקים בידוד תרמי ואקוסטי גם יחד. 

סיכום

אז נכון, בנייה רוויה יכולה להציב אתגרים רבים וכמו שאתם יכולים לראות, יש לה לא מעט חסרונות. עם זאת, בעזרת תכנון מוקדם, תשתיות מתאימות ופתרונות ייחודיים, בהחלט קיים פוטנציאל רב בצורת בנייה זו.

אם אתם רוצים לפתוח חלון או לנסר קיר בסלון, כדי שתוכלו ליהנות משירות ניסור בטון ברמה הגבוהה ביותר, מחיר משתלם ופתרונות מתקדמים שמתאימים בדיוק לצרכים שלכם, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר כבר עכשיו.

Picture of אפיק - ניסור וקידוח בטון

אפיק - ניסור וקידוח בטון

נעים להכיר, אנחנו חברת אפיק - ניסור וקידוח בטון, אנחנו נמצאים בתחום כבר למעלה מ-10 שנים,
יש לנו צוותים בפריסה ארצית, ואנחנו שמים את הלקוח במרכז, זו גם הסיבה שכל אחד מהלקוחות שביצענו עבורם עבודה ממליצים עלינו - תרגישו חופשי לבקש מספרים.
כל אחד מן הצוותים שלנו מצוייד בכל הציוד כדי שיוכלו לעשות את העבודה ולצאת לכיוונכם ברגע שהרמתם לנו טלפון, וכך אנו יכולים לתת לכם את השירות הטוב ביותר.

חסרונות בנייה רוויה
מאמרים נוספים בנושא
יציקת כלונסאות
יציקת כלונסאות

יציקת כלונסאות היא שלב קריטי בתהליך הבנייה, המתבצע בשלבים המוקדמים של הקמת מבנה. כלונסאות הן יסודות עמוקים התומכים במבנה ומעבירים את העומסים לשכבות קרקע יציבות.

קרא עוד »
בנייה מתועשת - כל מה שחשוב שתדעו
שיטת בנייה מתועשת

היא יעילה וחסכונית, היא מהירה יותר והיא נפוצה היום בישראל, בפרט בפרויקטים גדולים יחסית. אם עדיין לא הכרתם אותה, בואו נכיר את אחת משיטות הבנייה

קרא עוד »
היתר בניה - כל מה שחשוב שתדעו
היתר בניה – המדריך המלא

היתר בניה הוא אישור שמתקבל ע"י הועדה המקומית לתכנון ובניה לטובת ביצוע עבודות של בניה חדשה, הריסות או שינויים בבניה קיימת. במאמר הבא נסביר:  אנחנו

קרא עוד »
בטון שחור
בטון שחור – המדריך המלא

בטון שחור הוא למעשה בטון רגיל, שבתהליך העבודה מוסיפים לו פיגמנט, על מנת להעניק לו את הצבע השחור.  במאמר הבא נדבר על השימושים הנפוצים של

קרא עוד »

באים עד אליכם להצעת מחיר מדויקת
בחינם וללא התחייבות! קבענו?

השאירו פרטים או חייגו אלינו למספר 077-2313-009