טיפים למקצוענים: 10 דברים שכדאי לדעת על חיתוך בטון

אפיק ניסור בטון

משטח בטון אינו דומה לקיר גבס, קורת עץ או לחומרי בניין אחרים, ולכן יש צורך בכלים ייעודיים וידע מקצועי רלוונטי, כאשר רוצים לבצע חיתוך בטון, ניסור בטון, או קידוח בבטון, מבלי לגרום לנזקים מיותרים.

10 הדברים שחשוב שתדעו על חיתוך בטון

חיתוך בטון או בשמו הנוסף – "ניסור בטון", פירושו חיתוך מבוקר של משטח בטון באמצעות פעולת ניסור בטון או קידוח בבטון, המתבצעים תוך שימוש בציוד ובטכניקות מיוחדות המאפשרות הגעה לרמת דיוק מירבית, עם מינימום רעש ולכלוך.

אם אתם מעוניינים ליצוך חתך בשביל בטון, מרפסת בטון, בור ספיגה או כל משטח בטון אחר, או לחילופין – רוצים לבצע ניסור דלת בבטון, פתיחת חלון בממ"ד, קידוח בתקרת בטון, ניסור סקיילייט, או העברת תשתיות בבטון (כגון כבלים או צנרת), ישנם כמה פרטים הנוגעים לחיתוך בטון מקצועי שחשוב להכיר מראש:

1. מהו חיתוך בטון?

המונח "חיתוך בטון" או "ניסור בטון", מתייחס כאמור למספר שיטות לחיתוך של משטחי בטון, כאשר כל שיטה משמשת לתכלית אחרת:

 • ניסור משטח בטון
ניסור משטח בטון

ניסור משטחי בטון מתבצע בעזרת מסור בטון מיוחד שיושב על גבי משטח הבטון. איש המקצוע שמפעיל את הציוד, הולך מאחורי המסור הזה בזמן שהוא חותך בבטון. ניסור משטחי בטון בעזרת מסור ייעודי לחיתוך בטון ביהלום מאפשר לבצע חיתוך בבטון בעומק משתנה שיכול לנוע בין כמה סנטימטרים בודדים ועד עומק של כמה מטרים.

שיטה זו משמשת להסרת משטחי בטון פגומים, לטובת ריצוף מחדש. בנוסף, חיתוך משטחי בטון נועד גם לשם העברת צינורות ותשתיות מסוגים אחרים (כדוגמת חשמל או גז) דרך לוחות בטון. 

ניסור קירות בטון משמש ליצירת פתחים לדלתות, חלונות, תעלות אוורור, צינורות ושאר התקנים. ניתן גם להשתמש בחיתוך קיר בטון להסרת חלקים שלמים מהקיר, כנדרש למשל, כאשר מבצעים הרחבה של קיר בטון.

ניסור בטון בתל אביב
ניסור קיר בטון
 • קידוח יהלום בבטון

קידוח ליבה הוא טכניקת ניסור בבטון המיושמת באמצעות מקדח כוס יהלום שמאפשרת לקדוח חורים בבטון בקטרים שונים (של כמה סנטימטרים ויותר). למקדחי ליבה יש ביטים מיוחדים המיועדים לביצוע חיתוכים נקיים עם מינימום אבק או נזק לשאר משטח הבטון שסביב נקודת הקידוח. קידוח ליבה ביהלום משמש לייצור "מנהרות" בבטון, שדרכן ניתן להעביר צינורות, חיווטים, פתחי אוורור, ניקוז ותשתיות מסוגים נוספים, מבלי שיעלה הצורך לפרק את משטח הבטון כולו לשם כך. מקדח ליבה כוס יהלום, משמש גם לשבירה של משטחי בטון המיועדים להסרה. מקדח הליבה יסיר מקטעים גדולים ממשטח הבטון מבלי לגרום ללכלוך ורעש ברמה שפטיש אוויר מייצר.


קידוח יהלום
קידוחי יהלום

2. מתי נצטרך לבצע ניסור בטון?

חיתוך בטון נדרש במקרים מסוימים הן בנדל"ן למגורים והן בנדל"ן מסחריים, כאשר ניסור בטון ביהלום או קידוח יהלום בבטון, מאפשרים להסיר מקטעים ממשטח הבטון באופן יעיל, מהיר ומדויק יותר מהשיטות המיושנות יותר לטיפול במשטחי בטון. ישנם מספר מצבים אופייניים שבהם מתעורר הצורך בפנייה לחברה מקצועית המבצעת עבודות חיתוך בבטון:

 • פתיחת חלון בממ"ד.
 • ניסור סקיילייט (צוהר עילי) בתקרת בטון. 
 • הוספת תאורת רצפה או תשתיות מים, אינסטלציה, חשמל, תקשורת או גז למרפסת בטון.
 • חידוש משטחי בטון ויציקת בטון מחדש בשבילי גישה, בחניה, או ברצפת המוסך.
 • חיתוך בטון מאפשר הסרה מהירה וקלה של קירות בטון, בורות ספיגה, בריכות ומתקנים אחרים במתחמי מגורים, נופש, פנאי, תעשייה ומסחר.
 • הסרה קלה וחידוש של מרפסות בטון פגומות, מדרגות, פטיו או מתקנים אחרים מבטון.

3. מה איש מקצוע המתמחה בחיתוך בטון עושה?

העבודה שמבצעים מומחים לניסור בטון, היא הרבה מעבר לחיתוך משטח הבטון בלבד. ראשית, איש המקצוע בודק את משטח הבטון המיועד לחיתוך, לרבות העובי שלו, התשתיות שעוברות דרכו (אם קיימות כאלו) ומצבו הכללי. מומחים לחיתוך בטון אחראיים גם לבחור את כלי העבודה הרלוונטיים והמתאימים ביותר למלאכת חיתוך הבטון שהם נתבקשו לבצע, לצורך שהיא נועדה לשרת ולמצבו של משטח הבטון.

לאחר השלמת ההערכות והבדיקות המקדימות, איש המקצוע האחראי לחיתוך הבטון, ישתמש בציוד המתאים לביצוע חיתוכים מדויקים ואחידים במשטח הבטון. חשוב לדעת מראש כי עבודה זו עשויה לארוך זמן רב יותר מכפי שאתם מצפים, מכיוון שלעתים קרובות אנשי המקצוע העוסקים במלאכה צריכים לעקוף מכשולים, לדאוג להרטבת להבי המסור שלהם תוך כדי העבודה ולנקוט בצעדים אחרים הדרושים לייצור חיתוך מדויק ונקי במשטח הבטון. יחד עם זאת, ההסתייעות בחברה המספקת שירותי חיתוך בטון וקידוח בטון מקצועיים ביהלום, תבטיח כי העבודה תושלם בתוך פרק זמן סביר מאוד וביעילות מרבית ביחס לחלופות המסורתיות לחיתוך בטון. זאת לצד שמירה על ניקיון, בטיחות גבוהה ופגיעה מינימלית ככל הניתן בסביבה (בהיבטי לכלוך ורעש).

4. מדוע נהוג לייצר חריצים במשטחי בטון?

משטחי בטון זקוקים למה שנקרא "מפרקי התרחבות". אלו הם החריצים שאנו נתקלים בהם בדרך כלל בין מדרכות ולאורך שבילי גישה מבטון. מדובר על מרווחים קטנים המיוצרים באופן מכוון לאורך משטחי בטון גדולים, על מנת לאפשר למשטח הבטון לספוג מים או חום ולהתרחב מעט, מבלי שהמשטח יסדק או ישבר. חיתוך מפרקי התרחבות בבטון מתבצע על גבי משטחי בטון טריים בסמוך למועד יציקתם, זמן לא רב לאחר שהמשטח מתחיל להתייצב ולהתייבש.

שימו לב: אם אתם יוצקים משטח בטון חדש עבור הנכס שלכם, מומלץ להוסיף את מפרקי ההתרחבות בבטון רק מרגע שהבטון התייצב מספיק כדי לעמוד בחיתוך מבלי להתפרק. בדרך כלל, מדובר יהיה על 6 עד 12 שעות לאחר יציקתו של משטח הבטון הטרי. עם זאת, לעולם אין להמתין מעבר ל- 24 שעות על מנת לבצע ניסור בטון במשטח בטון חדש, מכיוון שאם תמתינו פרק זמן ארוך כל כך הבטון יהיה יבש מכדי לבצע בו חיתוכים מדויקים. בכל מקרה, מומלץ לפנות לשם כך לחברה המספקת שירותי חיתוך בטון מקצועיים ולא לקחת סיכונים מיותרים.

5. מהו הלהב הטוב ביותר לחיתוך בטון?

אם אי פעם ניסיתם לחתוך קיר גבס, קורות עץ או כל משטח אחר, אתם ודאי כבר יודעים כי ישנה משמעות מכרעת לבחירת הלהב הנכון אם רוצים לבצע חיתוכים נקיים, מדויקים ומבלי לגרום נזקים מיותרים. שימוש בלהב שאינו מתאים, יגרום לכל חומר גלם להינזק בצורה כזו או אחרת, לרבות קצוות חדים, גימור לא אחיד, שברים, סדקים, חיתוכים לא מדויקים, ונזקים נוספים מסוגים אחרים.

בטון הוא חומר גלם נקבובי ורגיש יותר מכפי שמרבית האנשים מבינים, וזו הסיבה לכך שניסור בטון יעיל ואסתטי מחייב שימוש במסור עם להב יהלום. להבים בציפוי אבקת יהלומים הם עמידים וחזקים במיוחד, ולכן יש להם יכולת לחתוך בבטון מבלי לפורר אותו או לגרום לו להתפרק.

6. האם ניתן להשתמש במשחזת זווית עם להב יהלום לחיתוך בטון?

משחזת זווית עם דיסק יהלום יכולה לשמש לביצוע עבודות קטנות יחסית של ניסור בטון. זאת מכיוון שמשחזות זווית הן קטנות מכדי לבצע כהלכה חיתוך מקטעים גדולים בבטון. אולם זהו בהחלט כלי שימושי אם ברצונכם לבצע חיתוכי בטון קטנים כמו במקרה של יצירת פתח לשקע חשמלי.

7. האם סדיקה בבטון זו תופעה נורמלית?

אם הבחנתם בסדקים בבטון, למשל לאורך שביל הגישה לבית או ביסודות שלו, אתם עלולים להניח שהגיע הזמן לתקן את הבטון הסדוק או לבצע יציקה של הבטון מחדש. אולם חשוב לדעת שלמעשה, במקרים מסוימים הופעת סדקים בבטון היא נורמלית, צפויה מראש ואינה מחייבת תיקון, בהכרח. על מנת להעריך אם הבטון הסדוק מצדיק תיקון במקרה שלכם, יש לפנות לספקית שירותי בטון ולבקש הערכת מצב מקצועית.

8. כמה זמן בטון אמור להחזיק מעמד?

אם אתם נדרשים לבצע חיתוך בבטון כדי להסיר ולהחליף אזורים פגומים במשטח הבטון, זמן לא רב לאחר יציקתו, ייתכן בהחלט כי קבלן עבודות הבטון שיצק את המשטח לא ביצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר. ככלל, משטחי בטון אמורים להיות יציבים ועמידים לאורך שנים, ויכולים להחזיק מעמד בין 30 ועד 100 שנים ויותר, אם מקפידים על תחזוקה נכונה שלכם.

9. איך ניתן לשמור על הבטון במצב טוב?

אף שניתן לבצע חיתוך של משטחי בטון פגומים ולהחליף אותם, ומטבע הדברים – בטון אכן מתכלה עם הזמן, ללא תלות באיכות התחזוקה שלו – חשוב לדעת כי ניתן בהחלט להאריך את חיי הבטון בעזרת הקפדה על מספר כללי אצבע פשוטים: 

 • אם אין מספיק מפרקי התרחבות לאורך משטח הבטון היצוק בנכס שלכם, יש לפנות לחברה המתמחה בחיתוך בטון לשם הוספתם. זה יאפשר לבטון להתרחב ללא סיכון להיווצרות סדקים רחבים ונזקים חמורים אחרים.
 • מכיוון שחום עלול לגרום לבטון להתרחב, חשוב להקפיד על שטיפת מדרכות ושבילי בטון במים מדי יום בתקופת הקיץ, כאשר מזג האוויר חם מהרגיל.
 • אם אתם מתגוררים באזור קר שיורד בו שלג בעונת החורף, הימנעו מפיזור מלח על השלג שנערם על שבילי הבטון, מאחר ומלח נוטה להזיק למשטחי בטון. חול וחומרים טבעיים אחרים להמסת שלג, הם בדרך כלל בטוחים יותר לבטון ולכן עדיף להשתמש בהם במקום.
 • משטחי בטון ניזוקים בקלות מחפצים חדים. לכן כאשר אתם עושים שימוש במעדר או מגרפה באזור משטח הבטון, הקפידו להחזיק את הלהב מורם מעט מעל פני המשטח.
 • שמן מנוע ונוזלי רכב אחרים עלולים לגרום לפירוק של חומרי המלט בבטון, ולגרום לשברים, סדקים, ונזקים אחרים למשטח. לכן עדיף להימנע עד כמה שניתן משימוש בשביל הגישה שלכם לביצוע תיקוני רכב, ואם אין לכם ברירה אחרת, להקפיד לפחות להניח קרטון במקום שבו עלול לטפטף לכם שמן.
 • מומלץ לשטוף את משטח הבטון אחת לשנה לפחות (או לפי הצורך), בעזרת זרם מים חזק כדי להסיר שאריות שלו לכלוך שיכול לשחוק את הבטון, כדוגמת חצץ, חול ופסולת אחרת, כמו גם שמנים ונוזלים קורוזיביים.

10. למי ניתן לפנות לטובת ביצוע חיתוך בטון מקצועי עם מסור יהלום?


היה ואתם מעוניינים לבצע עבודות חיתוך בטון או ניסור בטון באופן מקצועי, נקי, בטיחותי, יעיל, זריז ואסתטי, חשוב ביותר כאמור, להקפיד על שימוש בציוד המתקדם, האיכותי והמקצועי ביותר לשם ביצוע המלאכה. אצלנו בחברת אפיק ניסור וקידוח בטון ביהלום, מועסקים אנשי מקצוע מנוסים, מיומנים, אמינים ואדיבים, שהוסמכו בביצוע כל סוגי עבודות הניסור בבטון ועושים שימוש במכשור ברמה הגבוהה ביותר לעבודות ניסור בטון וקידוח בבטון. 

בשורה התחתונה

במאמר זה סיפקנו לכם מידע מקיף בנושא עבודות חיתוך בטון, הצורך בהן והכלים הנדרשים לביצוען בצורה הטובה והמקצועית ביותר. אנו מבצעים מגוון רחב של עבודות חיתוך וקידוח בבטון הן במתחמי מגורים והן בשטחים מסחריים ותעשייתיים, תוך שימוש במסורי יהלום עוצמתיים ומדויקים ומקדחי יהלום מקצועיים וחזקים מאין כמוהם. אנו עובדים בפריסה ארצית, ונשמח לספק גם עבורכם מענה מלא לכל סוג של עבודת חיתוך בבטון לה אתם זקוקים. 

מאמרים נוספים בנושא
עד איזה שעה מותר לקדוח
עד איזה שעה מותר לקדוח?

כאשר מתכננים שיפוצים בבית או במשרד, חשוב מאוד להכיר היטב את התקנות הקיימות בנוגע לרעש שהם יוצרים. מאחר ועבודת הקידוח היא בין הפעולות הרועשות ביותר

קרא עוד »

באים עד אליכם להצעת מחיר מדויקת
בחינם וללא התחייבות! קבענו?

השאירו פרטים או חייגו אלינו למספר 077-2313-009